Zrównoważone wydarzenia

Zaproszenie na „Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska” (7-8 czerwiec br.)

niedziela, 18 maja, 2014

Chcesz spędzić aktywnie czas i dowiedzieć się w jaki sposób prawidłowo chronić swoje najbliższe środowisko, co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu ich do kosza lub nauczyć się rozpoznawać ptaki z Twojego najbliższego otoczenia?

Przyjdź na Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska!

W tym roku w Poznaniu odbędą się Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska organizowane w weekend 07-08 czerwca 2014 roku między godziną 10 a 18. Obchody odbędą się w poznańskim Ogrodzie Botanicznym UAM przy ulicy Dąbrowskiego 165 (pętla tramwajowa: Ogrody). Głównymi organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju, Ogród Botaniczny UAM i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. (więcej…)

Podsumowanie działań CPE na Festiwalu Fantastyki PYRKON 2014

środa, 9 kwietnia, 2014

Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Klub „Druga Era” było obecne na Festiwalu Fantastyki PYRKON, który odwiedziło w tym roku ponad 12 tysięcy osób.

Podczas dwóch dni festiwalu prowadziliśmy swoje stoisko z różnorodnymi grami poruszające zagadnienia od ekologii poprzez odnawialną energie jak i konsultacje społeczne. Tegoroczną nowością prowadzoną przez zespół CPE była możliwość stworzenia pól do Pyrkonowej EkoGry. W niedzielę, zgodnie z programem zostały rozegrane dwie rozgrywki z informacjami edukującymi o postawach przyjaznych dla środowiska. Uczestnicy wszystkich gier otrzymali upominki, a zwycięzcy wartościowsze nagrody przekazane przez:

FESTIWAL FANTASTYKI PYRKON 2014 – promocja ekorozwoju i ekologii

środa, 19 marca, 2014

W tym roku po raz kolejny Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju będzie obecne na Festiwalu Fantastyki PYRKON, związku z tym wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mieli okazje zapoznać się z ideą zrównoważonego rozwoju  podczas naszych gier i warsztatów oraz wykazać się podstawą proekologiczną w ramach różnych działań przewidzianych przez organizatorów.

Festiwal Fantastyki PYRKON jest znaczącym w Polsce wydarzenie, które gromadzi wielu fanów (w 2013 r. ponad 12 tys.!) szeroko pojętej fantastyki w każdym wydaniu – tekstu, obrazu, dźwięku oraz gry (pyrkon.pl). Tegoroczny PYRKON odbywa się w dniach 21-23 marca 2014 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (główne wejście na festiwal od ul. Śniadeckich).

Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju już od kilku lat współpracuje z organizatorami wydarzenia – Stowarzyszeniem Klub „Druga Era” poprzez wsparcie w zakresie zorganizowania i koordynowania działań promujących ideę zrównoważonego rozwoju oraz podnoszących poziom świadomości ekologicznej.

Do podjętych działań przez CPE należy zaliczyć:

 • doradztwo i wsparcie merytoryczne organizatorów w kwestii wdrażanie zielonych standardów wydarzeń
 • organizacja selektywnej zbiórki surowców wtórnych oraz odpadów niebezpiecznych – w tym roku Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu na czas trwania Pyrkonu wypożyczy pojemniki do zbiórki odpadów niebezpiecznych (przeterminowanych leków, zużytych świetlówek oraz zużytych baterii), a także przekaże materiały nt. prawidłowego postępowania z odpadami,
 • prowadzenie prelekcji na temat szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju,
 • organizacja gier poruszających kwestie środowiskowe (m.in. problematykę odnawialnych źródeł energii, obszarów Natura 2000 oraz zależności ekonomiczno-społeczno-środowiskowych). Nowością będzie możliwość współtworzenia przez uczestników wydarzenia Pyrkonowej EKO-GRY.

Dla wybranych uczestników gier i zabaw edukacyjnych są przewidziane ciekawe nagrody!!

 

Dzięki powyższym działaniom zamierzamy pozytywnie wpłynąć na kształtowanie trwałych postaw ekologicznych i prospołecznych wśród uczestników.

 

PROGRAM  Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju na Festiwalu:

 1. Sobota (22.03.), godz. 11:00 – Think Different – Gry EkoRozwojowe
  (Games Room pawilon: 7a)
  http://www.pyrkon.pl/2014/index.php?go2=event&id=2909
 2. Sobota (22.03.), godz. 16:30 – prelekcja nt. Czy czeka nas zielona przyszłość?
  (miejsce: Naukowa 1 – pawilon 7, I piętro)
  http://www.pyrkon.pl/2014/index.php?go2=event&id=2905
 3. Niedziela (23.03.), godz. 11:00 – Pyrkonowa EKO-GRA

 

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na festiwalu fantastyki PYRKON!!

Autor: Ola Korcz

Dziękujemy za uczestnictwo w punktach programu Zrównoważonego Wydarzenia CPE

piątek, 30 marca, 2012

Dziękujemy za uczestnictwo w punktach programu Zrównoważonego Wydarzenia CPE prowadzonych podczas tegorocznego Pyrkonu. Mamy nadzieję, że spędzony z nami czas będziecie miło wspominali, a zdobyte informacje i upominki pozytywnie wpłyną na kształtowanie zachowań przyjaznych środowisku 🙂

Szczególne podziękowania należą się sponsorom upominków dla uczestników gier, czyli portalowi dlakieszeni.pl oraz dystrybutorowi ekologicznych koszulek KaRoKa.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

(więcej…)

Pyrkon 2012 i Zrównoważone Wydarzenia CPE

sobota, 17 marca, 2012

Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju (CPE; www.cpe.info.pl) ma przyjemność zaprosić na kolejne Zrównoważone Wydarzenie, tym razem w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Miłośników Fantastyki Pyrkon 2012.

Pyrkon odbywa się w Poznaniu każdego roku w ostatni weekend marca, gromadząc fanów szeroko pojętej fantastyki w każdym wydaniu – tekstu, obrazu, dźwięku, gry (http://www.pyrkon.pl). W tym roku z bogatego programu Festiwalu będzie można skorzystać w dniach 23 – 25 marca w przestrzeni konferencyjnej Międzynarodowych Targów Poznańskich (główne wejście na Konwent od ul. Śniadeckich). (więcej…)

Zrównoważone działania na Festiwalu Kultury i Sztuki Japońskiej – JAPANicon2

piątek, 7 października, 2011

Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju (CPE) ma zaszczyt poinformować o realizacji zrównoważonych działań na Festiwalu Kultury i Sztuki Japońskiej – JAPANicon2.

JAPANIcon2 jest jednym z serii wydarzeń edukacyjno-rozrywkowych organizowanych przez grupę Miohi (http://miohi.pl), które odbywają się w całej Polsce. Ich celem jest przybliżenie tematów związanych głównie z Krajem Kwitnącej Wiśni (Japonią), jej kultury i popkultury – tradycji, zwyczajów, muzyki, legend, języka etc. JAPANicon2 odbędzie się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera na Osiedlu Czecha 59 w dniach 22-23 października 2011 roku.

W ramach JAPANiconu CPE planuje dołączyć płaszczyznę środowiskową poprzez przeprowadzenie działań propagujących ideę zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem konwencji wydarzenia. Należą do nich: (więcej…)

Zrównoważone Wydarzenie w ramach 26. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2011

niedziela, 14 sierpnia, 2011

Podążając za celem CPE, jakim jest rozwijanie i propagowanie postaw oraz działań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, postanowiliśmy podjąć się kolejnego wyzwania. Chcemy udowodnić, że niezależnie od tematyki i konwencji wydarzenia możliwa jest realizacja naszego celu.

W wyniku tego przekonania powstał projekt Zrównoważone Wydarzenie w ramach 26. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2011. Polcon odbywa się każdego roku w różnych miastach Polski gromadząc fanów szeroko pojętej fantastyki w każdym wydaniu – tekstu, obrazu, dźwięku, gry (www.polcon2011.pl). Tym razem zagości w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 25 – 28 sierpnia.

W związku z powyższym postanowiliśmy wesprzeć organizatorów Polconu 2011 poprzez zorganizowanie i koordynowanie działań promujących ideę zrównoważonego rozwoju oraz zwiększających świadomość ekologiczną. (więcej…)