Artykuły

Podsumowanie Poznańskie Wróbloliczenie 2019

niedziela, 24 marca, 2019
Podsumowanie Poznańskie Wróbloliczenie 2019

Krótkie podsumowanie:

W ciągu dwóch weekendów 16-17 marca 2019 r. oraz 23-24 marca 2019 r. udało nam się zaobserwować i policzyć:

  • 126 wróbli
  • 5 mazurkach

(więcej…)

Hortiterapia – gra zmysłów

środa, 8 października, 2014

Kontakt z otaczającą nas przyrodą możliwy jest dzięki receptorom zmysłu. Odbierają one sygnały słuchowe, dotykowe, węchowe, wzrokowe oraz smakowe. Nasze funkcjonowanie opiera się przede wszystkim na odbiorze wrażeń wzrokowych oraz słuchowych. Niezaprzeczalnym zatem atutem działań hortiterapeutycznych jest zakładanie ogrodów sensorycznych, które bazują na odpowiednio dobranej florze i elementach wyposażenia ogrodu. Zaprojektowane są w taki sposób, aby zapewnić orientację w ogrodzie nie tylko poprzez wzrok i słuch, ale by pobudzać do działania również zmysł węchu, smaku oraz dotyku. Przeplatające się kolory, szelest oraz delikatna nuta aromatu w powietrzu zapoczątkowują atrakcyjną grę zmysłów.

(więcej…)

Ogród na dachu w warszawskim Centrum Nauki Kopernik

niedziela, 14 września, 2014

30 sierpnia 2014 roku oddano do użytku wyjątkowy ogród na dachu innowacyjnego i cieszącego się popularnością Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający mogą odbyć spacer ścieżkami uformowanymi na kształt strumieni rzecznych, poznać kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin oraz zapoznać się z elementami krajobrazu wulkanicznego.

Kompozycja ogrodu łączy w sobie wiele funkcji. Najważniejszą z nich jest rola edukacyjna oraz dekoracyjna. Dużą atrakcją nowo otwartej powierzchni jest zawieszone Wahadło Foucaulta, które umieszczono w najwyższym wzniesieniu przypominającym wulkan. Uzupełnieniem krajobrazu są kratery oraz ścieżki odzwierciedlające bieg strumieni przez nadrzeczne tereny ulegające procesom erozji. Układ tras spacerowych nawiązuje do środowiska rzeki Wisły przepływającej w pobliżu popularnej placówki.

(więcej…)

Budownictwo ekologiczne – Straw Bale obiega świat

niedziela, 31 sierpnia, 2014

Przed Państwem trzecia część cyklu budownictwa ekologicznego, która zgłębia tajniki tak prostego i pospolitego materiału jakim jest słoma. Materiał ten jest coraz częściej wykorzystywany w budownictwie naturalnym i uchodzi za bardzo przyjazny oraz zdrowy, a co dodatkowo budzi wiele pozytywnych emocji jest niedrogi i pozyskiwany lokalnie.

(więcej…)

Budownictwo ekologiczne – graffiti z mchu

niedziela, 17 sierpnia, 2014

Ekografficiarze do akcji

Naturalną alternatywą dla toksycznych farb w spray’u pokrywających tak liczne mury miejskie jest graffiti roślinne, które jako przyrodnicza forma ekspresji artystycznej wyraża wszystko, a w dodatku rośnie!

(więcej…)

Budownictwo ekologiczne – tynki gliniane

niedziela, 10 sierpnia, 2014

Budownictwo ekologiczne to dziedzina projektowania związana z działalnością człowieka zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dbałość o środowisko przejawia się przede wszystkim  w unikaniu materiałów uciążliwych dla otoczenia.

Z pośród przyjaznych i nieszkodliwych surowców naturalnych polecana jest glina. W swym składzie zawiera zarówno frakcje ilaste jak i piaszczyste, a jej kolorystyka zależna jest od stopnia utlenienia uwodnionych tlenków żelaza i manganu. Spotyka się przedział od barwy żółtej, czerwonej, brunatnej po szarą i szarozieloną. Glina jest budulcem występującym niemal we wszystkich miejscach Polski.

(więcej…)

Czy świadomość Polaków powoli się zmienia?

poniedziałek, 4 sierpnia, 2014

Na to pytanie próbowałam sobie odpowiedzieć eksplorując tatrzańskie szlaki, najwyższe partie górotworu polskiego. Z miłości do wspinaczki i trekkingowych wojaży zrodził się pomysł zbadania ludzkich zachować w terenie odwiedzanym przez turystów Wyznawców i turystów Bywalców.

Konstruując powyższe określenia sugerowałam się aktualnie pochłanianą przeze mnie lekturą Wojtka Kurtyki. Krótko mówiąc Wyznawcy to ci, których filozofią życia lub jej znaczną częścią są góry. Bywalcy, to Ci, którzy podążają na Rysy uposażeni w japonki. Może i komiczne, jednak cały czas aktualne.

Decyzja była prosta, jadę na akcje Czyste Tatry! (więcej…)

Przestrzeń publiczna polskich miast – miejsca czy „nie-miejsca”?

niedziela, 27 lipca, 2014

Przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne. Bez obecności ludzi pozostaje nieożywiona struktura budynków i placów, a skutek można znaleźć w procesie suburbanizacji. W nowych tendencjach społecznych można odkryć utratę znaczenia głównych ulic handlowych, dekapitalizację śródmiejskiej tkanki miejskiej z koniecznością jej rewitalizacji oraz gentryfikacji, wykorzystanie dostępnych terenów na cele parkingowe co skutkuje brakiem zieleni w miastach.

(więcej…)

Natura w Twoich rękach!

wtorek, 22 lipca, 2014

Czy może być coś bardziej pięknego od naturalnego ogrodu z bujnymi, pachnącymi i kolorowymi kwiatami, intensywnie zieloną trawą, krzewami, i drzewami szumiącymi na wietrze, wydającymi woń nektaru kwiatowego? A gdyby dodać do tego meble ogrodowe stworzone z materiałów będących naturalnym, żyjącym budulcem roślinnym?

(więcej…)

Energia odnawialna. Fakty i mity na temat odnawialnych źródeł energii.

wtorek, 10 czerwca, 2014

Na temat odnawialnych źródeł energii  opracowano już bardzo wiele publikacji. Człowiek poprzez lata obserwacji poznał prawa jakimi rządzi się przyroda i nauczył się je wykorzystywać na własne potrzeby. Początkowo była to tylko działalność rabunkowa, chaotyczna, przypadkowa nie do końca zaplanowane korzystanie z zasobów środowiska, jednakże z biegiem lat zaczęto dostrzegać często nieodwracalne już zmiany jakie zaszły w ekosystemach, które zaczęły zagrażać człowiekowi. Na całe szczęście podjęto działania aby te zmiany powstrzymać. (więcej…)