Menu Zamknij

Krajobraz na pTAK – cykl warsztatów ekologicznych

Logo Krajobraz na pTAKStowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju przedstawia podsumowanie warsztatów edukacyjnych pt. „Krajobraz na pTAK” zrealizowanych w 2016 r. w szkołach podstawowych z gmin zlokalizowanych w obrębie parków krajobrazowych: Puszcza Zielonka, Parka Promno i Rogaliński oraz warsztatów dla sołtysów z tych gmin.

Celem warsztatów w szkołach podstawowych było przybliżenie roli ptaków w ekosystemie oraz gospodarce człowieka, prezentacja sposobów ochrony w tym zasady właściwego dokarmiania ptaków. W trakcie warsztatów uczniowie poznawali budowę karmników i budek lęgowych oraz budowali własne karmniki i przeprowadzali samodzielnie obserwację ornitologiczną.

Warsztat dla sołtysów koncertował się na przekazaniu wiedzy na temat roli ptaków oraz usług ekosystemów (ptaków) w gospodarce człowieka w tym dla sołectwa. Warsztaty miały również na celu wprowadzenie do konkursu Zielone sołectwo organizowanego przez Związek Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Zajęci w szkołach przeprowadzono w 2016 r. cyklu 11 warsztatów dla uczniów klas V i VI następujących szkół podstawowych:

  1. Zespół szkół im Adama Wodziczko w Rogalinku (gmina: Mosina)
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie (gmina: Murowana Goślina)
  3. Szkoła Podstawowa im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie (gmina: Czerwonak)
  4. Szkoła Podstawowa im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach (gmina: Czerwonak)
  5. Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie (gmina: Pobiedziska)

Po zajęciach szkoły otrzymały karmniki oraz pokarm dla ptaków dla dalszego samodzielnego dokarmiania ptaków oraz prowadzenia obserwacji.

Opiekunowie klas biorących udział w projekcie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej turze warsztatów. Uważają również, że warto zorganizować tego typu warsztaty dla dzieci z młodszych klas: III, IV oraz dla szkolnych kół naukowych. Nauczyciele zainteresowani są również warsztatami przyrodniczymi dotyczącymi ochrony mniejszych zwierząt takich jak owady.

Zespół realizujący „Krajobraz na pTAK”

  • Koordynatorzy: Beata Symonowicz, Jacek Zatoński;
  • Edukatorzy: Agnieszka Błasiak, Magdalena Bosak, Aneta Kulis, Beata Symonowicz;
  • Wolontariusze: Maciej Wysokiński, Katarzyna Szydłowska.

Zajęcia finansowano ze środków Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Szkoły zainteresowane zajęciami w 2017 prosimy o kontakt na adres biuro@cpe.info.pl

Autorzy – Jakub Kotnarowski i Beata Symonowicz CPE.